Seri ilan sitesi

safkan we sağlık garantili KURZHAAR yavruları

Yayın Tarihi: 5 Ocak 2013 5:36 | İsim: Mehmet can | Telefon: 05312571225

Alman Kısa Tüylü Fermalı Av Köpeği (Kurzhaar);

Anavatanı Almanya olan Kurzhaar son 50 yılda dünyanın hemen hemen her yerinde en çok kullanılan ve en çok sevilen av köpeği haline gelmiştir ve bu yere diğer bazı ırklarda olduğu gibi fiziksel görünümün yardımıyla değil tamamen avcılık yetenekleriyle ulaşmıştır.

Kurzhaarın iyi bir burnu, her hava koşuluna uyumlu fiziği ve bitmez tükenmez bir avlanma hırsı vardır. Kurzhaar çok amaçlı bir ırktır yani kanatlı avı kadar kürklü hayvanların avında da kullanılırlar. Fermalıdır ve iyi bir iz takipçisidir. Kurzhaar’ ı bu kadar popüler yapan diğer 2 özelliği de zekası ve insanla uyumlu çalışmaya olan yatkınlığıdır. Şu anda var olan tüm fermalı ırklar ferma verme kabiliyetlerini eski İspanyol Puanterine borçludurlar, tıpkı Kurzhaarın da olduğu gibi.

– Zarif başı ile dengeli, atletik ve ince yapılı bir av köpeğidir.

– Burun kısmı uzun; ancak sivri değildir. Burun kısmının uzunluğu kafa tasının uzunluğuna eşit olmalıdır. İngiliz Pointer’in tersine occipital kemik ya da alın çıkıntısı çok belirgin değildir.

– Burnu kahverengidir. İri bir burun tercih edilir.

– Geniş kulaklar yukardan konumlu ve başa yapışık taşınır.

– Dişler makas ısırışı ile kapanır. Derisi sıkıdır.

– Renkleri genellikle kırçıllı olmakla beraber düz beyaz üstüne pafta yada tek renkleri de mevcuttur. Açık kahveden koyu siyaha kadar geniş bir tüy rengi portföyü mevcuttur.

-Kurzhaar; enerjik, zeki, itaat etmeye hevesli bir ırktır. Neşeli ve iyi huylu olduğundan çocuklarla da iyi anlaşır. Sadık ve koruyucu bu ırk tüm aile bireylerini sever ve bağlanır. Erkekler dişilere göre daha dışa dönük ve agresif avcılardır. Dişiler daha az dominanttır. Enerji düzeyleri değişkendir.

-Kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.

Irk Özellikleri

-Irk boyutu Büyük

-Yükseklik Erkekde 62 – 66 cm

-Yükseklik Dişide 58 – 63 cm

-Kilo Erkekde 25 – 32 Kg

-Kilo Dişide 20 – 27 Kg

Hatalı veya uygunsuz ilan bildir

İlan sahibine ulaş
Copyright © EPAY A.Ş. Telif Hakları EPAY A.Ş.'ye Aittir